سیستم برق اضطراری یا UPS چیست؟

2022-09-19

سیستم برق اضطراری یا UPS (منبع تغذیه بدون وقفه -uninterruptible power supply) دستگاهی است که به رایانه اجازه می دهد در صورت قطع برق ورودی، حداقل برای مدت کوتاهی کار کند. تا زمانی که برق شهری جریان دارد، ذخیره انرژی را نیز پر کرده و حفظ می کند.

سیستم برق اضطراری یا UPS

انرژی را می توان به روش های مختلف ذخیره کرد. باتری های قابل شارژ رایج ترین هستند.

باتری ها دستگاه های جریان مستقیم هستند. بنابراین همه UPS های نوع باتری باید برای شارژ باتری ها، برق جریان متناوب ورودی را به جریان مستقیم تبدیل یا اصلاح کنند. UPS همچنان باید جریان متناوب را به ITE برساند، بنابراین برق جریان مستقیم باید از طریق دستگاهی به نام اینورتر به AC تبدیل شود.

در یک یو پی اس با تبدیل دوبل، برق به طور مداوم از طریق یکسو کننده و سپس از طریق اینورتر به ITE جریان می یابد. ولتاژ و فرکانس خروجی کاملاً از ولتاژ و فرکانس ورودی جدا شده و مستقل از آن است. آنها حتی می توانند کاملاً متفاوت از ورودی باشند، بنابراین این سیستم از نظر فنی به عنوان مستقل از ولتاژ و فرکانس طبقه بندی می شود.

باتری

باتری در حالت عادی همیشه در مدار قرار دارد. در مواقع مورد نیاز، مانند زمان خاموشی، مقدار کمی انرژی را ارائه می دهد. بنابراین کوچکترین وقفه ای در برق خروجی ایجاد نمی شود.

هنگامی که برق شهری قطع می شود، باتری همچنان انرژی ذخیره شده را به اینورتر می رساند. هنگامی که برق شهری بازیابی می شود، برق از طریق یکسو کننده جریان می یابد، اینورتر تغذیه می کند و باتری ها را شارژ می کند.

سیستم برق اضطراری یا UPS دستگاه های الکتریکی یا مکانیکی هستند. بنابراین نه تنها نیاز به تعمیر و نگهداری معمولی دارند، بلکه در معرض خرابی قطعات نیز هستند. به این دلایل، تمام سیستم های UPS دارای یک بای پس داخلی برای هدایت برق ورودی به اطراف سیستم و در صورت لزوم مستقیماً به ITE هستند.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    سبد خرید