3519 448 903 98+

شبکه های اجتماعی

5050 3150 051

کارشناسان فروش

شنبه تا پنجشنبه

08:00 الی 16:30

فیبرنوری چیست ؟ فیبرنوری چه کاربردی در شبکه دارد ؟ مهم ترین مزایای استفاده از فیبرنوری چیست ؟

  • فیبر نوری چیست ؟

فیبرنوری از هسته ای شیشه ای و شفاف با روکش سیلیکونی تولید شده است.  فیبرنوری درون دیواره محافظ کدی قرار گرفته که اجازه نمی دهد نور از محیط بیرون به داخل این هسته نفوذ کند.

فیبرنوری به صورت کلی در دو حالت single- mode و multi-mode مورد استفاده قرار می گیرد.

فیبرنوری single-mode پرتو نور را فقط در یک مسیر به صورت افقی انتشار می دهد برای برقراری ارتباط با زیر ساخت فیبرنوری و در محیط ها با مسافت بالا از این مدل فیبر استفاده می شود.

فیبرنوری  multi-modeپرتو نور را در چند زاویه مختلف به سمت گیرنده بازتاب می دهد برای مسافت های کوتاه تر از این مدل کابل استفاده می کنند.

 

  • کاربردهای فیبر نوری چیست؟

مهم ترین کاربرد فیبرنوری ارسال و انتقال داده از مبدا به مقصد بدون تداخل و با سرعت بالا است. فیبر نوری دارای عملکرد بالایی نسبت به کابل مسی است. فیبر نوری مشکلاتی مانند میدان مغناطیسی که در کابل های مسی بسیار دیده میشد را ندارد در نتیجه هیچ نویزی در کابل وجود نخواهد داشت، سرعت تبادل اطلاعات نیز در کابل های فیبرنوری بسیار بالا است.

یکی از مزایای دیگر کابل های فیبر نوری پهنای باند بالای آنها است، از کابل های فیبرنوری جهت انتقال داده ها با حجم بالا استفاده می شود.

مهم ترین کاربرد های فیبر نوری 

  • کاربرد فیبر نوری در صنایع پزشکی

یکی از مهم ترین موارد استفاده از کابل های فیبر نوری در صنایع پزشکی است. بسیاری از تصاویر رادیولوژی بیماران که برای پزشکان ارسال می شود از طریق کابل فیبر نوری است، کابل فیبر نوری علاوه بر تاثیر در سرعت در کیفیت تصاویر ارسالی نیز بسیار تاثیرگذار بوده است.

  • کاربرد فیبر نوری در حسگر ها

یکی از مهم ترین کاربرد های فیبرنوری استفاده ار فیبر نوری برای اندازگیری کمیت های مختلف مانند جریان الکتریکی، میدان مغناطیسی، آلودگی دریا، مایعات، پرتور های گاما و ایکس و… می باشد. از فیبرنوری به عنوان عنصر اصلی حسگرها استفاده میشود.

  • فیبر نوری و کاربرد پزشکی :

 از فیبرنوری برای تشخیص بیماری ها و آزمایشات مختلف استفاده میشود. یکی از نمونه های بارز استفاده از فیبرنوری، در آندوسکوپی است. به کمک فیبرنوری دستگاه آندوسکوپ را از روده، مثانه، نای، مری می توان به درون بدن فرستاد و تصاویر زنده داخل بدن انسان را مشاهده نمود.

از کاربرد های دیگر فیبر نوری در این حوزه می توان به جراحی لیزر، دندانپزشکی، دزیمتری غدد سرطانی، درمان غدد سرطانی و… اشاره نمود.

  • فیبر نوری و کاربر های نظامی

از فیبرنوری می توان در صنایع موشکی جهت هداست موشکها، برقراری ارتباطات کنترل رادار، برقراری ارتباطات زیر دریایی و… اشاره نمود.

  • کاربرد فیبرنوری در مخابرات

انتقال اطلاعات به کمک لیزر یکی از مهم ترین کاربردها ی فیبرنوری، راه اندازی شبکه فیبرنوری و انتقال اطلاعات در شبکه فیبر برای داشتن اینترنت پرسرعت نیز موارد کاربردی فیبرنوری در مخابرات است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *