3519 448 903 98+

شبکه های اجتماعی

5050 3150 051

کارشناسان فروش

شنبه تا پنجشنبه

08:00 الی 16:30

آیفوم : حتما تا به حال اسم Bridge در شبکه به گوش تان خورده است در این مقاله از سری مقالات آموزش کاربردی میکروتیک قصد داریم به مفهوم Bridge چیست؟ مزایا، کاربرد و نحوه ی پیکربندی Bridge بپردازیم همراه ما باشید. 

Bridge چیست ؟

Bridge دستگاهی سخت افزاری است که در لایه ی دوم مدل OSI کار می کندو باعث اتصال دو شبکه می شود. که این شبکه ها می توانند از نظر تکنولوژی متفاوت و یا مشابه بایکدیگر باشند. برای مثال می تواند دو شبکه Ethernet و یا  Token Ring را به بکدیگر متصل نمایید.

Bridge interface چیست ؟

فرایندی است برای یکپارچه کردن دو شبکه ی متفاوت  که هر کدام به یک پورت مسیریاب متصل شده اند.

زمانی که دو پورت مسیریاب را به این صورت به یکدیگر متصل کنید، هر کدام از پورت ها ماهیت مستقل خود را از دست می دهند و به صورت یک پورت واحد که به نام پورت Bridge خوانده می شود، نشان داده می شوند و از این پس هر گونه تنظیماتی، مانند اعمال DHCP و یا انواع Tunneling و  Hotspot و تنظیم IP و سایر موارد بر روی پورت Bridge صورت می گیرد.

 

Bridge چیست؟ کاربرد و مفهوم Bridge در شبکه

استفاده از Bridge چه مزایایی دارد؟

به طور کلی امکان مانیتورینگ ترافیک هر کارت شبکه وجود ندارد، اما زمانی که چند کارت شبکه عضو Bridge شوند، ترافیک عبوری از پورت Bridge قابل کنترل است.

البته امکان مانیتورینگ ترافیک پورت Bridge از طریق SNMP وجود ندارد بلکه این کار به وسیله ی Bridge انجام می شود. به این نکته توجه داشته باشید که با Bridge کردن پورت ها میزان استفاده از CPU بیشتر می شود. 

در Bridge امکان اعمال محدودیت ها با استفاده از قوانین فاروال و همچنین انجام عملیات NAT بر روی بسته ها در لایه ی دوم مدل OSI وجود دارد.

در طی فرایند Bridge یک کارت شبکه مجازی ایجاد می شود، سپس بین کارت شبکه اصلی مسیریبا و این کارت شبکه مجازی  ارتباط برقرار می شود. 

همان طور که در تصویر  مشخص است برای ارتباط دو شبکه که با استفاده از مسیریاب به یکدیگر متصل شده اند، به طوری که در یک Broadcast  Domain قرار بگیرند، باید کارت های شبکه ی مسیریاب را به وسیله کارت شبکه ی مجازی Bridge، به هم متصل کنیم.

در این حالت شبکه با هم یکپارچه می شوند.

 

بریج در شبکه

Bridge چیست؟ کاربرد و مفهوم Bridge در شبکه

چه طوری Bridge را در میکروتیک پیکربندی کنم ؟

برای اینکه چند کارت شبکه از یک مسیریاب را به صورت Bridge به یکدیگر متصل کنیم، ابتدا یک کارت شبکه مجازی ایجاد می کنیم .

برای این کار نرم افزار WinBox از منوی اصلی گزینه Bridge را انتخاب نموده و بر روی علامت + بر ای افزودن کارت شبکه مجازی کلیک می کنیم.

در پنجره ی New Interface یک نتم برای کارت شبکه مجازی Bridge انتخاب کرده و برروی OK کلیک می نماییم.

نحوه کانفیگ برج در شبکه

Bridge چیست؟ کاربرد و مفهوم Bridge در شبکه

در مرحله ی بعد باید کارت های شبکه ی مسیریاب را با استفاده از این کارت شبکه مجازی به یکدیگر پیوند می دهیم . برای این کار از طریق نرم افزار Winbox در پنجره ی Bridge روی سربرگ Port کلیک کرده، برای ارتباط هرکارت شبکه اصلی مسیریاب با کارت شبکه مجازی Bridge بروروی علامت + کلیک می کنیم.و در پنجره ی New Bridge Port در سربرگ General، در قسمت Interface نام کارت شبکه ی اصلی مسیریاب و قسمت Bridge نام کارت شبکه مجازی ایجاد شده را انتخاب می کنیم.

Bridge چیست؟

Bridge چیست؟ کاربرد و مفهوم Bridge در شبکه

بعد از اضافه کردن کارت های شبکه ی مدنظر پورت Bridge، حرف S در کنار کارت های شبکه عضو Bridge نشان داده میشود. این علامت برگرفته از عبارت Salve است، چرا که خود کارت شبکه ماهیت اصلی خود را از دست داده است. برای نمایش اطلاعات کارت های شبکه مسیریاب در نرم افزار از منوی اصلی گزینه ی Interfase را انتخاب نموده و در پنجره ی Interface List سربرگ Interface را کلیک می کنیم.

بریج چیست

Bridge چیست؟ کاربرد و مفهوم Bridge در شبکه

در صورت هر گونه نیاز به مشاوره در خصوص نصب و راه اندازی سناریو ها و تجهیزات میکروتیک می توانید با همکاران ما در بخش فنی تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *