روتینگ چیست و آدرس IP چه کاربردی در شبکه دارد ؟

2021-02-16

حتما برای شما هم تاکنون سوالاتی در خصوص  مباحث روتینگ و ip هاپیش آمده است؟ روتینگ چیست ؟ Router چه کاری انجام می دهد ؟ و….

همراه آیفوم باشید تا به سوالات شما پاسخ دهیم.

روتینگ چیست و آدرس IP چه کاربردی در شبکه دارد ؟

Routing چیست؟

 

Routing به معنای مسیریابی بسته ها و انتقال آنها از یک شبکه به شبکه ای دیگر است. برای مشخص کردن مسیر حرکت بسته ها به دو مولفه نیاز دارید:

  • آدرس مقصد Destination IP
  • مسیر خروج بسته از روتر یا همان Getway

در صورت کلی برای ارتباط بین دو شبکه که از نظر محدوده IP مشابه نباشند از دستگاهی به نام Router استفاده می شود. 

نکته :

در Router برای هر بسته ای که بخواهد ارسال شود، فقط یک مسیرفعال می تواند وجود داشته باشد.

برای تعیین مسیرفعال، به بازه ی آدرس Destination-IP توجه می شودو هر بازه ای که کوچکتر باشد به عنوان مسیرفعال انتخاب می شود.

با استفاده از چند مثال نحوه ی تشخیص مسیر فعال را بررسی می کنیم، اما بهتر است ابتدا به عنوان یادآوری تعریفی از IP و SubnetMask داشته باشیم.

IP چیست؟

 

آدرس IP یک عدد ۳۲ بیتی است که شامل چهار قسمت ۸ بیتی است و با استفاده از علامت dot(.) از یکدیگر جدا می شوند. به هر قسمت یک Octet گفته می شود. هر Octet می تواند عددی بین ۰ تا ۲۵۵ باشد.

 

از مولفه ی SubnetMask برای تعیین HostID (حداکثر تعداد کلاینت هایی که می توان در شبکه استفاده کرد) و NetID (شناسه شبکه) استفاده می شود.

عددی که به عنوان SubnetMask نشان داده می شود، NetID شبکه را تعیین می کند. برای مثال ۲۴/ به معنای ۲۴ بیت از ۳۲ بیت مربوط به آدرس IP، باید در کل آدرس های شبکه ثابت باشد.

بنابراین  از ۸ بیت باقی مانده می توان به عنوان Host ID استفاده کرد. البته دو عدد از این IP ها قابل استفاده نیستند؛ چرا که برای Network IP و دیگری برای Brodcaste IPذخیره می شود. برای به دست آوردن تعداد کلاینت هایی که می توان در شبکه استفاده کرد(HostID) به این ترتییب زیر عمل می کنیم . 

 

X=32-SubnetMask

2x = Y

Y-2=HostID

مثال: آدرس ۱۹۲٫۱۶۸٫۱۰٫۰/۲۶ را در نظر بگیرید. تعداد کلاینت های موجود در این شبکه را محاسبه کنید.

۶=۳۲-۲۶

۶۴=۲۶

۶۲=۶۴-۲

به این ترتیب می توان در شبکه ۶۲ سیستم را آدرس دهی نمود.

این مقاله ادامه دارد …

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    سبد خرید