3519 448 903 98+

شبکه های اجتماعی

5050 3150 051

کارشناسان فروش

شنبه تا پنجشنبه

08:00 الی 16:30

استاندارد وایرلس 802.11 چیست ؟ انواع استاندار های شبکه های بی سیم

استاندارد وایرلس 802.11 چیست؟ استاندارد 802.11 چه کاربردی دارد؟ منظور از باند فرکانسی و پهنای باند کانال چیست؟ باند فرکانسی چه ارتباطی با پهنای باند دارد؟

همراه آیفوم باشید تا به سوالاتی که در ذهن تان هست پاسخ دهید.

استاندارد وایرلس 802.11 چیست ؟ انواع استاندار های شبکه های بی سیم

استاندار وایرلس 802.11 چگونه کار می کند؟

این استاندارد از طرف موسسه IEEE برای تعریف مشخصه های بی سیم ارائه شده است. از مشخصات این استاندارد می توان به انتقال داده ها به صورت Fram نام برد.

برای انتقال داده از استاندارد 802.11 داده ها به شکل Frame در می آیند؛ به نحوی که در هر زمان یک Frame منتقل می شود و پس از ارسال آن، از سمت گیرنده یک بسته تایید به نام ACK به فرستنده برگشت داده می شود و پس از دریافت ACK فرستنده اقدام به ارسال Frame بعدی می کند. 

انواع استاندار های 802.11

استاندارد 802.11 بر اساس فرکانس مورد استفاده و میزان پهنای باند به چند دسته تقسیم می شود. 

استاندارد وایرلس 802.11 چیست ؟ انواع استاندار های شبکه های بی سیم

باند فرکانسی با پهنای باند کانال چه تفاوتی دارد؟

باند فرکانس: تعداد اتفاقات تکراری در واحد ثانیه فرکانس است که بر مبنای هرتز می باشد. برای مثال، فرکانس 5GHz (G به معنای گیگ و هرگیگ، یک میلیارد است) به این معنی است که در هر ثانیه پنج میلیارد بار میدان موج تغییر می کند.

مثال: استاندارد 802.11b که بر روی باند فرکانسی 2.4GHz کار می کند، می تواند با عرض کانال 2GHz داده را با سرعت 11Mps منتقل کند.

پهنای باند کانال: هر باند فرکانسی به کانال های مختلفی تقسیم بندی می شود، تا امکان انتقال داده در آن کانال وجود داشته باشد. میزان عرض این کانال ها در پارامتر channal Width مشخص می شود و تعیین کننده ی طیفی است که فرستنده می تواند سیگنال خود را در آن بازه ارسال کند.

نکته :

انتخاب کانال فرکانسی مناسب به وسیله ی فرستنده (اکسس پوینت) انجام می شود و نیازی به تنظیم آن در سمت گیرنده نیست و گیرنده به صورت خودکار با فرستنده هماهنگ می شود.

عرض کانال با پهنای باند چه ارتباطی دارد؟

عرض کانال با پهنای باند رابطه ی مستقیمی دارد. هرچه عرض کانال بیشتر باشد، میزان داده بیشتری می تواند از آن عبور کن، اما میزان پوشش دهی کمتر می شود و هرچه عرض کانال کمتر باشد، میزان داده کمتری می تواند در لحظه از آن عبور کند، اما پوشش دهی بیشتری را دارد. 

بنابراین در محیط هایی که تعداد اکسس پوینت ها زیاد است بهتر است عرض کانال کوچکتر استفاده شود؛ چرا که در غیر این صورت بر اثر تداخل سیگنال با بقیه ی اکسس پوینت ها، کیفیت سیگنال کاهش پیدا می کند.

استاندارد 802.11n بر روی هر دو باند فرکانسی 2.4GHz و 5GHz کار می کند؛ به این معنی که چنانچه در مشخصات دستگاهی قید شده باشد که در باند فرکانسی 2.4GHz کار می کند و یا دستگاه دیگری که در باند فرکانسی 5GHz کار می کند، هر دو می توانند از استاندارد 802.11n استفاده کنند.

استاندارد وایرلس 802.11 چیست ؟ انواع استاندار های شبکه های بی سیم

سرعت انتقال داده در استاندارد 802.11

سرعت انتقال داده در این استاندارد بستگی به تعداد آنتن های نصب شده بر روی دستگاه دارد.

حداکثر سرعت انتقال داده در دستگاهی با یک آنتن 150Mbps است. چنانچه دستگاه دارای دو آنتن باشد، این سرعت به 300Mbps افزایش می یابد. همچنین دستگاهی با سه آنتن به میزان 450Mbps سرعت انتقال داده دارد و در نهایت دستگاهی با چهار آنتن دارای سرعت 600Mbps برای انتقال داده هاست.

در استاندارد 802.11n ابتدا از عرض کانال 20MHz استفاده می شودو زمانی که کاربران زیادی از لینک استفاده می کنند و به اصطلاح Load زیادی بر روی آن باشد، عرض کانال افزایش پیدا می کند و از عرض کانال  40MHz استفاده می شود.

دستگاه های وایرلس میکروتیک در چه باند فرکانسی کار می کنند؟

دستگاه های وایرلس میکروتیک هر دو باند فرکانسی 5 GHz و 2GHz را تحت پوشش قرار می دهند. اغلب از باند فرکانسی 2.4GHz در مصارف داخل ساختمان یا به اصطلاح Indoor استفاده می شود؛ چرا که طول سیگنال کمتر است و این مساله باعث می شود ضریب نفوذ بیشتر و بنابراین پوشش بهتری را داشته باشیم. از باند فرکانسی 5GHz نیز برای لینک های خارج از ساختمان یا به اصطلاح Outdoor استفاده می شود. 

فروشگاه اینترنتی ما، با هدف تامین تجهیزات شبکه و فیبرنوری در خدمت شماست .

عناوین سایر مطالب

ما را دنبال کنید!

در خبرنامه دو هفته‌ای ما از آخرین مطالب ما و بهترین نکات آموزشی مطلع شوید