نکات مهم در خرید کارت گرافیک

2022-03-31

نکات مهم خرید کارت گرافیک، کارت گرافیک یکی از مهم ترین قطعات کامپیوتر است که در سیستم کامپیوتری بسته می شود. دقت در انتخاب مدل کارت گرافیک متناسب با قطعات دیگر سیستم سخت افزاری شما از اهمیت بالایی بهرمند است. قالب استاندارد برای نامگذاری کارت گرافیک ها به صورت زیر می باشد.

 

Manufacturer+Family+GPU+Series+Memory Capacity

سازنده، برند، مدل پردازنده گرافیکی، سری، حجم حافظه ویدئویی

برای نمونه : GIGABYTE GeForce RTX 2080 Ti GAMING OC ۱۱GB GDDR6

پردازنده گرافیکی یا GPU

یکی از مهم ترین اجزا تشکیل دهنده کارت گرافیک پردازنده آن است که برای انجام کلیه ترسیمات گرافیکی و پردازش های گرافیکی از آن استفاده می شود.

کارت های گرافیک بر اساس مدل پردازنده گرافیکی آنها شناخته می شود. برای مثال RTX 2070

حافظه ویدئویی یا پهنای باند !

حافظه ویدئویی بعد از پردازنده گرافیکی مهم ترین بخش در کارت گرافیک ها به شمار می رود. حجم این حافظه بر اساس گیگ است.

پهنای باند حافظه
مقدار حافظه‌ای است که در یک ثانیه، پردازنده گرافیکی به آن دسترسی دارد و هرچه که مقدار آن بیشتر باشد معمولاً بهتر است پهنای باند حافظه به نسل حافظه بکار رفته، رابط پهنای حافظه (Bus) و فرکانس حافظه، بستگی دارد.


رابط پهنای باند حافظه مستقیما به خود پردازنده گرافیکی متصل است. واحد پهنای باند حافظه بیت Bit است هر چه تعداد بیت ها افزایش پیدا کند پهنای باند حافظه بیشتر می شود.

چه عاملی در انتخاب کارت گرافیک تاثیرگذار است؟

اگر قصد خرید کارت گرافیک فقط برای خروجی گرفتن از تصاویر را دارید نیازی به خرید کارت گرافیک مجزا نیست می توانید از همان کارت گرافیکی که روی مادربرد به صورت Onboard طراحی شده است استفاده کنید. چنانچه قرار است از کارت گرافیک فقط برای وب گردی، تماشای ویدئو و امور اداری، تماشای ویدئو‌ها و فیلم‌های Full HD یا سه بعدی و… استفاده شود نیازی به هزینه مجزا برای خرید کارت گرافیک نیست.

برای مثال اگر از پردازنده‌ی نسل Skylake اینتل استفاده می کنید، تهیه کارت‌های گرافیک مجزا زیر GeForce GT 1030 عملاً هدر دادن پول است، چراکه پردازنده گرافیکی این پردازنده‌ها بسیار توانا‌تر از کارت‌های گرافیک ارزان قیمت نظیر GT 730 و GT 71 هستند.

گیمینگ
یکی از مشتریان همیشگی کارت گرافیک ها گیمینگ ها و گیمر ها هستند پردازند های گرافیکی انویدیا و نظیر GTX، RTX، AMD، RX و… جز بهترین گزینه های پیشنهادی برای خرید  کارت گرافیک مناسب برای سیستم های گیمینگ است.

زمانی که قرار است کارت گرافیکی را جهت سیستم گیمینگ خریداری کنید دقت نمایید که کارت گرافیک وضوح تصویر بالا، در اختیار کاربر قرار دهد.

اصلیترین کاربرد کارت گرافیک‌های امروزی گیمینگ است. برای این کاربری سازندگان پردازنده‌های گرافیکی محصولات خود را با سری‌های خاصی مشخص کرده‌اند. انویدیا پردازنده‌های گرافیکی خود را با GTX و RTX و AMD آن را با RX مشخص کرده است.

اکنون که کاربری کارت گرافیک مشخص شد، به معرفی عوامل تاثیر گذار بر کارایی کارت‌های گرافیک می‌پردازیم.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    سبد خرید